• Home
  • Cooking
  • Frugal Living
  • Home Management
  • Homeschooling
  • Real Life

The Happy Housewife™ :: Cooking

Where Martha Meets Real Life

  • Menu Plan
  • Recipes
  • Meal Planning
  • Food
    • Food Talk
    • Real Food
  • Kitchen
    • Kitchen Tips
    • My Kitchen
  • Archives

Powdered Milk

by Toni Herrbach

  • Share
  • Pin

When I was a child the thought of drinking powdered milk sent chills up my spine. I couldn’t stand the stuff, and always knew when my mom made powdered milk in “real” milk jug. Now that I am older and wiser (I hope) I see the wisdom in my mother’s ways. Even as I type this my oldest daughter is telling me how powdered milk tastes weird, and she only likes it on cereal. I find the fact that she likes it on cereal to be a small victory!

I did some quick calculations and found that powdered milk costs approximately $2 a gallon. Depending on where you live and how much you are paying for milk that could be a savings of up to $3 a gallon for milk. When cooking, I always use powdered milk. Depending on the recipe, sometimes I put the powder and the water with the other ingredients, but other times I premix the milk. When we are running low on milk I will also make powdered milk and mix it with the milk I have on hand to stretch it for another day. We also use pre-made powdered milk in our smoothies and do not notice a taste difference.

One secret to making powdered milk taste better is to mix it in a blender on low. If you mix it on high it becomes way too foamy. Then refrigerate the milk overnight. This does make the milk taste better, I promise. Remember that powdered milk is fat free milk, so it will never have that creamy whole milk taste.

I encourage any skeptics to give powdered milk a try, if nothing else, use it for cooking and you won’t notice any difference at all.

For more kitchen tips stop by Tammy’s blog, and for more frugal tips visit Mary.

Comments | 8 comments

« Whole Wheat Waffles
No-Bake Cookies »

Comments

  1. Nancy says

    at

    I did an experiment with my family – I made up powdered milk, got it good and cold overnight, and put it into the milk container. No one noticed. (Disclaimer – we always drink nonfat milk!) Even if you only use it in cooking, you can save a lot. Some families use half powdered milk and half purchased milk, too.

    Unfortunately we are not very healthy people – we don’t drink much milk except on cereal – we do love our cheese, but powdered cheese is really disgusting.

    Reply
  2. Jenny Opperman says

    at

    I also use powdered milk for my kids cereal. They still don’t know the difference. I also use it for cooking….much cheaper and so convenient when you are low on milk! Now, if I could just get myself to use it on my cereal….he he he. I grew up witha real milk cow for my milk….too much of the good stuff makes it hard to go back:)

    Reply
  3. Donna says

    at

    I love powdered milk for bread recipes and homemade yogurt and some other things….
    I’ve been wanting to use this AS MILK but thought I couldn’t pull it off! You abd Nancy (above) have challenged me…think I’ll have to try it:-)!

    Reply
  4. Nancy says

    at

    My mom used powder milk for cooking/baking and I do that also. I’ve never been able to tell the difference (unless I have to actually drink it; just can’t do that).

    Reply
  5. CC says

    at

    I really need to do a price comparison for powdered milk. I’d be happy to use it for cooking. We only drink organic milk. I wonder if they have organic powdered milk and how much that costs???

    Reply
  6. Shelly G says

    at

    I am off to the kitchen to make powdered milk into milk… I have several packages that someone gave me and I have been putting off making it and mixing it with the regular milk. I grew up on powdered milk… One thing I remember is we never ran out of milk… My mom was so organized 🙂

    Reply
  7. BarbaraLee Malikowski says

    at

    I did the same thing your mother did. But we don’t drink much milk either. I make more pancakes etc. instead of cold cereal.
    A gal. of milk here in MN is $3.49 give or take.
    You can get cal. from other foods.

    Reply
  8. Tim says

    at

    I was wondering if you could take powered milk camping
    and use it with cereial. I don’t want to take regular milk
    seeing it would spoil. Do you have to refrigerate milk that
    is made from powered milk?
    thanks

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




STAY UPDATED!

Get every article delivered to your inbox!

CONNECT WITH ME

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube

Get a FREE Trial

Simplify your busy life with eMeals

Latest Posts

  • How to Cut Warm Brownies – So they don’t fall apart
  • Reconstituting Frozen Mashed Potatoes
  • Easy Black Bean Soup
  • Hot Chocolate Mix
  • Crockpot Beef Tips Sliders
  • Can You Freeze Pumpkin?
  • Homemade English Muffins

Save on Groceries!

Print Free Coupons

Favorite Recipes

  • Apple Butter Stuffed French Toast
  • Butternut Squash Soup
  • Cranberry Cheese Ball
  • Gluten Free Zucchini Bread
  • Meatloaf Cupcakes
  • Roasted Almonds with Pumpkin Pie Spice & Honey
  • Whole Chicken in a Slow Cooker

STAY UPDATED!

Get every article delivered to your inbox!

FEATURED

Pantry inventory worksheets

Frugal Pantry Inventory Check List

5 Simple ways to menu plan

5 Simple Ways to Menu Plan

CONNECT WITH ME

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube

CATEGORIES

ARCHIVES

Copyright © 2025 · Tasteful theme by Restored 316

Privacy Policy

HOME | CONTACT | ADVERTISING & PR | DISCLOSURE | PRIVACY POLICY

© 2025 – TheHappyHousewife.com. All rights reserved. | Design by Joy @ Five J's Design | Site maintenance by Klong Designs